YOZGAT BOZOK ÜNİVERSİTESİ

YABANCI DİLLER BÖLÜMÜ

GRE / Graduate Record Examinations

GRE, Amerikan üniversitelerinde mühendislik ve temel bilimler alanlarında yüksek lisans veya doktora yapmak üzere başvuruda bulunan öğrencilerden istenen bir testtir. GRE Amerika’lı öğrencilerden de istendiği için, sözel kısmı İngilizce bakımından ağırdır. GRE mesleki (GRE Subject), genel yetenek (GRE General) ve yazılı sınav (GRE Writing Assestment) olarak birbirlerinden bağımsız 3 ayrı bölüme ayrılır.

GRE testindeki soruların zorluk dereceleri katılımcıların performanslarına göre değişir. Sınav ortalama zorlukta bir soru ile başlar. Katılımcı doğru cevap verdiğinde bir sonraki soru daha zor olacaktır ve sınavdan alınacak puan artacaktır. Yanlış cevaplarda ise sonraki sorular kolaylaşır. İlk soruların ağırlıkları daha fazla olduğu için bu soruların doğru cevaplanması çok önemlidir.

GRE sınavı her ay hafta içi her gün ve iki haftada bir de cumartesi günleri düzenlenir. Ancak her katılımcı her ay en fazla bir kere sınava girebilir. GRE' de puanlar 200-800 arasında dağılır. GRE' nin önemli bir diğer özelliği, öğrenci hakkındaki bilgilerin Amerikan üniversitelerine iletilmesini sağlayan “Student Search Service” adlı hizmettir. Bundan yararlanmak için GRE başvuru formundaki ilgili yerleri doldurmak yeterlidir. Bunun sonucunda niteliklerinizi uygun gören üniversiteler sizinle temasa geçebilirler.

Sınav bitiminden hemen sonra resmi olmayan GRE sonucunuzu öğrenebilirsiniz. Resmi sonuçlar ise sınavdan sonra 10 – 15 takvim günü içinde adresinize postalanır. Türkiye'de GRE sınavına İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere üç şehirde girilmektedir.