YOZGAT BOZOK ÜNİVERSİTESİ

YABANCI DİLLER BÖLÜMÜ

CAE ( Certificate in Advanced English ) Nedir?

Cambridge Üniversitesi'nin düzenlediği CAE sınavı, iş dünyasında ve eğitim kurumlarında Advanced seviyesini belgeleyen bir sınavdır. Öğrencinin ileri düzeyde İngilizce hakimiyetinin yeterli olup olmadığını ölçmektedir. Avrupa dil pasaportu düzeyi C1' e karşılık gelir. Sorular gerçek dünya ile ilgili konuları temel alır. Bu düzeyde İngilizce konuşanlar üniversitelerde her türlü akademik dersleri takip edebilir. İş yaşamında profesyonel düzeyde iletişim kurabilir. Ayrıca alınan sertifika, İngiltere’deki üniversitelerin çoğunun giriş şartlarında kabul görmektedir.

CAE Sınavına Kimler Katılabilir?

Üniversite ve yüksek öğrenim düzeyinde İngilizce eğitim alan ,uluslararası profesyonel kurumlarda çalışan ,İngiltere ve  Avusturalya vizesi için başvuran kişiler bu sınava katılabilir. CAE sınavına Advanced seviyesinden sonra girilmesi tavsiye edilir.

Hangi kurumlar CAE sertifikasını kabul eder ?

Dünyada 3.000’den fazla üniversite, kurum ve devlet dairesinin yanı sıra İngiltere ve Avustralya konsoloslukları vize başvurularında CAE sertifikasını  kabul etmektedir.

CAE Sınavına Nasıl Başvurulur?

CAE sınavına başvuru için, başvuruların doğrudan sınav merkezlerine yapılması gerekmektedir. İlgili Sınav Merkezlerinin detaylarına ulaşmak için  internet aracılığı ilehttp://turkey.cambridgeesol.org/ adresine başvurulmalıdır.

Siteye ulaştıktan sonra 3 basit adımla başvurunuzu tamamlayabilirsiniz:

1. Sınav merkezi Bulma
Siteye ulaştıktan sonra (http://cambridgeesol-centres.org/centres/index.do)adresinden size en yakın sınav merkezini tesbit edin.
2. Tesbit ettiğiniz Sınav merkezi ile iletişime geçme
İlgili sınav merkezi ile iletişem geçildiği zaman adaylara sınava nasıl kayıt yapılacağı ve ne kadar ücret ödeneceği gibi bilgilere ulaşılabilir.
3. Sınava ne zaman ve nasıl katılabilirsiniz ?
CAE sınavı Paper based ve Computer based olmak üzere iki ayrı format olarak uygulanmaktadır. Bu sınav türlerinin tarihleri farklı olmakla ve her sene değişmekle birlikte yılda ortalama 30 - 40 sefer yapılmaktadır.

CAE Sınavının Süresi Ne Kadardır?

5 bölümden oluşan sınav toplam 4 saat 40 dakikadır.

CAE sınavının sonuçları kaç yıl geçerlidir?

CAE sınavının geçerlilik süre sınırı yoktur , herhangi bir okul diploması gibi olduğundan sınavı basari ile gecen öğrenciler tekrardan sınava girmek zorunda değildirler. Tıpkı bir diploma gibi ömür boyu kullanılabilir.

CAE Sınavında Geçerli , Yaygın Anlamda Kabul Gören Skor Nedir?

CAE sınavı için minimum geçer notu 60 olarak belirlenmiştir. Her bir bölümün toplam not içindeki ağırlığı %20’dir. Üç tip geçme notu vardır (A, B ve C) ve bu notlardan her hangi birini alan adaya CAE sertifikası verilir.  Aşağıda Sınav elde edilecek sonuçlara göre puan baremleri verilmiştir

Sınav neticesinde öğrenci Grade A seviyesinde bir sonuç elde etmiş ise C2 seviyesinde CAE sertifikası almaya hak kazanır. Eğer öğrenci Grade B yada Grade C seviyesinde bir sonuç elde etmiş ise bu durumda C1 seviyesinde CAE sertifikası almaya hak kazanır. Sınav notu daha düşük olan adaylar, CAE sınavının gerektirdiği standarda ulaşmamış sayılır. Bununla birlikte eğer öğrenci C1 Seviyesinin altında bir sonuç elde etmiş ama B2 seviyesinin üstünde kalmış ise B2 seviyesinde Cambridge English Sertifikasını almaya hak kazanır.

CAE Sınavının İçeriği Nasıldır?

CAE sınavı Okuma, Yazma, İngilizce kullanım, Dinleme ve Konuşma olmak üzere 5 bölümden oluşur ve her bölüm toplam sonucunuzun %20’sini temsil etmektedir.


Okuma Bölümü:

Toplam 1 saat 15 dakika ve 4  bölümden oluşmaktadır. 34 sorudan oluşan okuma bölümünde gazete, magazin, kitap ,broşür ve benzeri metinleri rahatlıkla anlamanız ve boşluk doldurmalı ve çoktan seçmeli soruları cevaplamanız gerekmektedir.

Yazma Bölümü:

Toplam 1 saat 30 dakika ve 2 bölümden oluşmaktadır .Bu bölümde, verilen beş  konudan bir tanesini okuyup yorumlamanız, ikinci bölümde ise kompozisyon yazmanız istenmektedir.

İngilizce Kullanımı Bölümü:

Toplam 1 saat sürer ve 5 bölümden oluşmaktadır. 50 sorudan oluşan bu bölümde dilbilgisi ve kelime  bilginizi ne kadar iyi kullanabildiğiniz test edilir .

Dinleme Bölümü:

Yaklaşık 40 dakika civarında olup 4 bölümden oluşmaktadır. 30 sorudan oluşan bu bölümde monolog – anons, radyo yayını, anekdot, eğitimsel konferans, diyalog, radyo yayını, mülakat, münazara vb. konuşmaları takip edip anlamanız beklenmektedir.

Konuşma bölümü:

Toplam 15 dakika 4 bölümden oluşmaktadır. Bu bölümde etkili bir şekilde iletişime geçme kabiliyetiniz sınanmaktadır.

CAE Sınavının Türkiye’de Uygulanan Sınavlara Göre Eşdeğerlilik Puanları Nelerdir ?

CAE

ÜDS / KPDS /YDS

A

100

B

95

C

92