YOZGAT BOZOK ÜNİVERSİTESİ

YABANCI DİLLER BÖLÜMÜ

IELTS NEDİR?

İngilizcenin geçerli olduğu ortamlarda eğitim almak veya çalışmak isteyen adayların İngilizce seviyelerini belirlemek üzere tüm dünyada uygulanan dil sınavıdır.

IELTS KİMLER İÇİN GEREKLİDİR?

Türkiye'de üniversitelerin İngilizce hazırlık muafiyetinden yararlanmak isteyenler.

Türkiye'de üniversitelerin yüksek lisans veya doktora programlarına başvuru yapmak isteyenler

Ülkemizdeki bütün üniversiteler IELTS’i kabul etmektedir. Üniversitelerin kabul ettikleri IELTS notu değişiklik gösterebilir, bu nedenle ilgili bölüm ile iletişime geçerek kabul edilen notu öğrenmek adayların sorumluluğundadır.

Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Kanada, Avustralya başta olmak üzere yurt dışındaki üniversitelerin lisans, yüksek lisans veya doktora  programlarına başvuruda bulunmak isteyenler.

İngilizce seviyesinin belgelenmesinin zorunlu olduğu şirketlerde iş başvurusunda bulunmak veya dil tazminatı almak isteyenler. (THY, Yapı Kredi Bankası, Anadolu Sigorta, Akbank, Türkiye İş Bankası gibi)

Çeşitli ülkelere göçmenlik veya iş başvurusunda bulunmak isteyenler.

IELTS'İN GEÇERLİLİĞİ

Geçtiğimiz yıl 130’dan fazla ülkede 2 milyondan fazla kişi IELTS’e girdi ve IELTS dünyanın en çok tercih edilen İngilizce seviye belirleme sınavı oldu. Bunun en önemli sebeplerinden birisi IELTS’in artık tüm dünyada kabul edilmesidir.

İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya, Kanada ve daha birçok ülkede ve ülkemizde, 7.000’den fazla üniversite, meslek enstitüsü ve kurum, adayların İngilizce dil seviyelerinin kanıtı olarak IELTS sonucunu kabul etmektedirler. ABD’de 3.000’den fazla üniversite ve kurumda IELTS sonucunu kabul etmektedir.

Ülkemizde YÖK’ün 2009 yılında yayınladığı duyuru ile tüm üniversitelerimiz lisans, yüksek lisans ve doktora başvurularında IELTS’i kabul etmeye başlamıştır. YÖK, bu duyurusunun ardından yerel ve uluslararası İngilizce sınavlarının eşdeğerlik tablosunu yayınlamıştır.  

Ülkemizdeki bütün üniversiteler IELTS’i kabul etmektedir. Üniversitelerin kabul ettikleri IELTS notu değişiklik gösterebilir, bu nedenle ilgili bölüm ile iletişime geçerek kabul edilen notu öğrenmek adayların sorumluluğundadır.

IELTS SINAV FORMATI VE PUANLAMA

IELTS, Akademik ve Genel Eğitim olmak üzere 2 ayrı modülde uygulanır.
Akademik Eğitim modülünde, adayların lisans veya lisans üstü programlarda eğitim almaya ne kadar hazır oldukları ölçülür.
Genel Eğitim modülünde ise başka bir ülkeye göç etmek ve çalışmak isteyen adayların genel iletişim kurma becerileri ölçülür.
Her iki modül de Listening (Dinleme), Reading (Okuma), Writing (Yazma) ve Speaking (Konuşma) olmak üzere 4 bölümden oluşur. Sınav konuşma bölümü hariç toplam 2 saat 45 dakikadır. Konuşma bölümü ise 12-14 dakika sürmektedir.

Her bölüm 1-9 arasında tam veya buçuklu olarak (6.0-6.5 gibi) puanlandırılır. Tüm puanlar eşit ağırlıklı olarak dikkate alınır ve Overall Band Score hesaplanır.
Sözlü Sınav nasıl uygulanır?
Sözlü sınav, yetkili bir IELTS Sınav uygulayıcısı tarafından uygulanan bir sınav modelidir. Sözlü sınav üç bölümden oluşmakta olup her bir bölüm ses kayıt cihazıyla kaydedilmektedir. Her bölüm için ayrılan süre dolduğunda yetkili kişi sizi bölerek yeni bölüme geçecektir.
IELTS başvurunuzda beyan ettiğiniz kimliğinizle aynı kimliği sözlü sınava da getirmeniz gerekmektedir. Sınava girmeden önce kimlik kontrolü yapılmaktadır.
Yetkili, belirlenmiş olan kurallara bağlı kalacak ve hiç bir şekilde sınavınızla ilgili kişisel yorumda bulunmayacaktır.

IELTS'İN DİĞER SINAVLARDAN FARKI

IELTS’i aynı amaca yönelik diğer sınavlardan ayıran en önemli özelliği kağıt-kalem (paper based) ile uygulanmasıdır. Adaylar, kendi eğitim ve sınav sistemlerinden alışık oldukları bu uygulamada gerçek performanslarını gösterebilirler. Diğer sınavlar çoğunlukla bilgisayar ortamında (computer based) uygulanır.

IELTS’in bir diğer farkı ise konuşma bölümünün bire bir ve yüz yüze uygulanmasıdır. Konusunda uzman eğitmenlerimiz adaya kendisini rahatça ifade edebileceği gerçek bir diyalog ortamı sağlar. Diğer sınavlarda konuşma bölümü, mikrofon ve kulaklık ile bilgisayar üzerinden uygulanır ve sağlıklı diyalog ortamı sağlanmaz.

Bilgisayar ortamında uygulanan sınavlarda yan yana oturan adaylar aynı anda farklı bölümleri yaparlar. Bu durum adaylar üzerinde konsantrasyon sorunu yaratabilir. IELTS’de dinleme okuma ve yazma bölümleri tüm adaylar için aynı anda başlar ve biter. Konuşma bölümünde ise tüm adaylar birbirinden bağımsız olarak sınavı alırlar